15.05.2023
Definicja zaczerpnięta z Wikipedia.pl brzmi: Business Intelligence (BI), oznacza proces przekształcania danych w informacje, a informacji w wiedzę, która może być wykorzystana do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstwa. Termin business intelligence może oznaczać również analitykę biznesową.
Systemy business intelligence BI to narzędzia, oprogramowanie i rozwiązania analityczne pozwalające na zbieranie danych operacyjnych i finansowych z różnych źródeł w firmie oraz przetwarzanie ich na ułatwiające interpretację i podejmowanie decyzji raporty. Systemy Business Intelligence pozwalają na świadome kierowanie przedsiębiorstwem w oparciu o twarde dane i wskaźniki KPI. Zwiększają konkurencyjność firmy. Analizy i raporty w postaci tabel i wykresów tworzone dzięki narzędziom Business Intelligence pozwalają na uzyskanie informacji o dowolnie wybranym dziale firmy w szybki sposób. Sukces firmy jest zależny od podejmowania racjonalnych decyzji na podstawie danych liczbowych. Dzięki narzędziom do zbierania danych, narzędziom analitycznym do ich przetworzenia i przedstawienia w formie zestawień zyskujesz przewagę biznesową.
Dostępność danych – narzędzia business intelligence oferują swobodny dostęp do danych z różnych źródeł. Widoczność danych można kontrolować dostępem dla różnych grup odbiorców z podziałem na role w firmie.
Oszczędność czasu – wykluczenie ręcznego tworzenia raportów pozwala zaoszczędzić czas i przeznaczyć go na analizy raportów.
Analizy danych – Automatyzacja i standard raportów – generowanie raportów i formularzy z dostosowanych do potrzeb firmy szablonów pozwala na jednolity przejrzysty wygląd, co ułatwia kontrolę wewnętrzną.
Elastyczność – systemy BI pozwalają na dowolne definiowanie i modyfikację danych niezbędnych do tworzenia prognoz i stosowania wybranych KPI (Key Performance Indicators).
Wzrost rentowności – Business Intelligence przekłada się wprost na lepsze wyniki finansowe poprzez trafniejsze i szybciej podejmowane decyzje oraz udrożnienie procesów.
Predykcje – modelowanie i przewidywanie zagrożeń i szans to baza nowoczesnego zarządzania w takich działach jak sprzedaż, logistyka, administracja, produkcja, marketing, HR.
Dzięki systemom Business Intelligence firmy zyskują wiedzę przekładającą się na oszczędności i zwiększenie produktywności. Celem jest poprawa wyników i eliminacja potencjalnych zagrożeń. System sam przetwarza pobrane z konkretnego źródła informacje i pokazuje je w postaci raportów (tabel i wykresów) umożliwiających analizę i trafne decyzje.
Dla każdej firmy, która chce opierać decyzje o twarde dane, przyspieszyć proces zbierania i przetwarzania danych w skuteczne raporty ułatwiające analizę i podejmowanie trafnych decyzji. Wprowadzenie oprogramowania Business Intelligence może wpłynąć pozytywnie na wyniki każdej firmy. Zaawansowana analityka biznesowa jest dostępna dla firm różnej wielkości.
Według badań przeprowadzonych w Europie i Ameryce Północnej firmy średniej wielkości (średnie roczne przychody na poziomie 40 mln dolarów), dzięki analizie wysokiej jakości danych mogą spodziewać się wzrostu przychodów netto o 35%.
Dział sprzedaży – szybko uzyskuje, przetwarza i analizuje dane sprzedażowe, dane kontrahentów, realizację budżetów, trendy i zagrożenia.
Dział kontrolingu – idealne dopasowanie raportów, tworzenie analiz na podstawie własnych grup kosztów i przychodów. Szybki dostęp do danych z różnych obszarów biznesowych firmy bez angażowania w ich otrzymanie innych osób.
Zarząd – pełny wgląd w aktualny stan finansowy firmy. Kontrola wskaźników biznesowych, dostęp do danych w czasie rzeczywistym, czytelne dane opracowane wg 200 predefiniowanych analiz biznesowych, interaktywne eksplorowanie danych w dowolny sposób na różnym poziomie szczegółowości.
Każda firma w zależności od rodzaju działalności może zbierać i przetwarzać dzięki BI wszystkie dane, jakich potrzebuje.
Co zyskujemy dzięki BI:
– automatyzację analizy informacji oraz łatwość jej przekazywania;
– dostęp do indywidualnych analiz np. realizacji planu sprzedaży, rentowności promocji, informacji o kontrahentach;
– nadzór nad realizacją budżetu np. szybki wgląd w realizację założonej sprzedaży przez handlowców, sprawdzenie, jakie produkty cieszą się największą popularnością, gdzie jest zagrożenie wykonania budżetu;
– możliwość rejestrowania dodatkowych informacji w systemach księgowych i tworzenie analiz wg dodatkowych wymiarów niezależnie od planu kont;
– szybkie tworzenie analiz i raportów np. księgowych w postaci czytelnej dla innych działów w firmie;
– wyznaczenie poziomów dostępu do różnych obszarów danych i analiz dla odpowiednich osób w firmie;
– dostęp do danych w czasie rzeczywistym pozwalający na szybie reagowanie na trendy i szanse rynkowe oraz rozpoznanie zagrożeń;
– wygodny transfer danych do wybranych formatów.
Działamy nieprzerwanie od 1992 roku. Przed zaproponowaniem ostatecznego rozwiązania dokonujemy analizy biznesowej potrzeby firmy i wykorzystywane źródła danych, już na tym etapie możemy wskazać obszary warte mierzenia i optymalizacji.
Wdrażamy Business intelligence wraz z systemami Comarch ERP Optima oraz Symfonia ERP.