Chcieliśmy przypomnieć Państwu o trwających pracach nad centralnym rozwiązaniem obiegu faktur. Krajowy System e-Faktur (KSeF) to platforma tworzona przez Ministerstwo Finansów do wystawiania i udostępniania drogą elektroniczną faktur ustrukturyzowanych. Dokumenty te mają specjalny wzór elektronicznej faktury, zgodnym ze strukturą logiczną e-Faktury FA(1) w postaci pliku xml.
Od 1 stycznia 2022 rozwiązanie to funkcjonuje jako opcja dobrowolna wystawiania faktur i obok faktur papierowych oraz elektronicznych jest jedną z dopuszczalnych form dokumentowania transakcji. Plany rządu zakładają, że od 1 stycznia 2024 roku faktury ustrukturyzowane będą jedyną dopuszczalną formą w obrocie gospodarczym. Z powyższego obowiązku wyłączone będą firmy zagraniczne z siedzibą poza obszarem Polski.
Wprowadzenie tego rozwiązania ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego oraz większą kontrolę nad procesem wystawiania faktur. Administracja skarbowa w czasie rzeczywistym będzie miała pełen wgląd w szczegółowe dane, które bezpośrednio odzwierciedlają transakcje zawierane przez wszystkie podmioty gospodarcze.
Do wystawiania faktur ustrukturyzowanych będzie można używać dotychczasowego rozwiązania w postaci dedykowanego oprogramowania, które należy odpowiednio dostosować do nowego systemu lub skorzystać z darmowych opcji dostępnych bezpośrednio w Krajowym Systemie e-Faktur. Rozwiązanie darmowe przeznaczone jest raczej dla mikroprzedsiębiorców.
Zasada działania jest dość prosta. System KSef będzie przyjmował dokumenty od firm sprzedających, sprawdzał zgodność struktury danych i po ich akceptacji udostępniał je kupującemu. W trakcie akceptacji e-Faktury nadawany jej będzie specjalny numer identyfikacyjny KSef, po czym wystawiający otrzyma potwierdzenie akceptacji przez system przesłanych dokumentów co równocześnie będzie oficjalnym potwierdzeniem wystawienia i ich wysłania. W myśl przepisów moment nadania numeru dokumentom będzie połączony z datą wystawienia dokumentu.
Każdy z użytkowników systemu będzie posiadał odpowiednie uprawnienia nadawane przez osoby, które posiadają uprawnienia właścicielskie lub do nadawania dalszych uprawnień. Oprócz powyższych możemy otrzymać lub przydzielić uprawnienia do wystawiania faktur, dostępu do faktur, samofakturowania oraz wystawić uprawnienia Komornicze lub dla Organu Egzekucyjnego. W przypadku korzystania z usług np. biura rachunkowego możemy skorzystać z uprawnień pośrednich. Podatnik nadaje uprawnienia do wystawiania faktur oraz dostępu do faktur podmiotowi wskazując jego NIP.
Niewątpliwie narzucenie na podatników przez Ministerstwo Finansów obowiązku stosowania faktur ustrukturyzowanych jest daleko idącą zmianą dla przedsiębiorców w porównaniu do dotychczasowych rozwiązań. Nowe zasady wymuszają wdrożenie odpowiednich narzędzi z zakresu IT w celu dostosowania systemów księgowych do wymogów stawianych e-Fakturom.
Jeśli są Państwo zainteresowani dostosowaniem posiadanego oprogramowania Symfonia lub Comarch do nowych wymogów, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym Działem Handlowym.