30.07.2019

Biała lista podatników VAT

Biała lista podatników VAT poszerza obowiązki związane z dochowaniem należytej staranności, a nowelizacja wchodzi w życie już 1 września 2019. Ustawodawca wprowadził ujednolicony rejestr firm, czyli tak zwaną białą listę podatników VAT, nowością jest wykaz rachunków rozliczeniowych przedsiębiorców. Dodatkowym obowiązkiem jest także dokonywanie zapłaty wyłącznie na rachunki figurujące w rejestrze, pod groźbą sankcji w zakresie VAT oraz obciążeniem podatku dochodowego. Nowelizacja jest kolejną formą uszczelnienia luki w podatku VAT, a rejestr ma być administrowany przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Będzie także udostępniony w Biuletynie Informacji Ministerstwa Finansów i na portalu CEIDG.

Dlaczego wprowadzono białą listę podatników VAT

Biała lista podatników VAT jest sposobem na redukcję wyłudzeń podatkowych. Zintegrowany wykaz wprowadza wysoką transparentność transakcji B2B, dzięki czemu fiskus zyskał nowe narzędzia do kontroli przepływów finansowych w obrocie gospodarczym. Przedsiębiorca zobowiązywany jest do dokonywania wpłat wyłącznie na rachunki kontrahentów, które wskazane są w rejestrze. Dzięki rejestrowi wszystkie dane tych podmiotów znajdują się w organie administracji skarbowej. Jeśli mimo to przedsiębiorca wykona przelew na inny rachunek, obciążany jest sankcjami. Tego wydatku nie można zaliczyć do kosztów podatkowych, ani odliczyć od VAT. Pamiętać trzeba jednak o tym, że przepisy te odnoszą się do transakcji powyżej 15 tysięcy złotych.

Nowelizacja ustawy VAT zmienia zasady dochowania należytej staranności w zakresie obsługi transakcji między przedsiębiorcami. Każdorazowo trzeba weryfikować kontrahentów na dwóch płaszczyznach – statusu podatnika VAT oraz w rejestrze. Teraz obowiązek weryfikacji spadł na podmiot, który dokonuje wpłaty.

Bezpieczeństwo i wygoda transakcji

Zmiany, które wprowadziła nowelizacja skutkują większą liczbą obowiązków, które ma na sobie przedsiębiorca. Musi on dochować należytą staranność przy finansowej obsłudze transakcji. Z perfektywny podatnika, uruchomienie wspólnego rejestru w formie cyfrowej, jest pomocnym rozwiązaniem. Oprócz obecnych, czynnych podatników VAT, w rejestrze pojawią się przywróceni, wykreśleni, a także zwolnieni z podatku lub nie uzyskali zgody na wpis. Historia podatników pokaże pięć ostatnich lat, a zintegrowanie informacji pozwoli automatycznie weryfikować zgodność danych. Od września 2019 podmioty IT oraz podatnicy, muszą zacząć aktualizowanie oprogramowania.

Konsekwencje w przypadku niezweryfikowania rachunku bankowego, będą obowiązywały od 1 stycznia 2020. Ustawodawca zadbał o trzymiesięczny okres przejściowy, tak aby firmy miały czas na aktualizację systemów.

Przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę na dwa aspekty – skuteczność automatycznej weryfikacji, a także wygoda podczas tegoż procesu. Wszystkie transakcje powyżej 15 tys. złotych muszą być sprawdzane. Oznacza to, że w niektórych wypadkach czynność ta musi być powtarzana wielokrotnie. Dzięki automatyzacji systemu, proces ten ma być łatwy i wygodny dla użytkowników.

Biała lista podatników VAT – więcej informacji

W nowym rejestrze znajdzie się wiele danych, dzięki którym można zidentyfikować przedsiębiorców. Można sprawdzić takie informacje jak: NIP, REGON, KRS, PESEL, adres, nazwa podatnika oraz osoby reprezentujące firmę.

Jeśli przedsiębiorca dokona płatności na rachunek, którego nie ma w rejestrze, nabywca ma 3 dni na zawiadomienie o błędzie. Jest to pewna furtka bezpieczeństwa, która może pomóc w uniknięciu sankcji. Uniknie jej także w sytuacji, gdy zapłaty dokona w modelu split payment.

Nowelizacja prawa wchodzi w życie 1 września 2019, sankcje będą stosowane od 1 stycznia 2020. Warto jednak już teraz dostosować procesy wewnętrzne, aby w przyszłości uniknąć problemów.

 

Więcej informacji o nowelizacji ustawy o VAT znajdziesz TUTAJ.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Podaj numer telefonu i adres email, skontaktujemy się!

oddzwonimy!

Dziękujemy za zostawienie swojego numeru telefonu!

Oddzwonimy jak najszybciej.