02.07.2019

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) – obowiązki i sankcje dla przedsiębiorców

Nowa ustawa, która wprowadziła Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), to szereg obowiązków dla przedsiębiorców, które wynikają z uruchomienia oraz wdrożenia tego systemu. Przepisy wprowadziły również szereg sankcji za nieprzestrzeganie zasad.

Pracownicze Plany Kapitałowe – co to oznacza?

PPK to dobrowolny system długoterminowego oszczędzania, którego celem jest podniesienie bezpieczeństwa finansowego. Program jest powszechny i zakłada wpłaty od pracownika oraz pracodawcy. Gromadzone prywatne oszczędności osób zatrudnionych, będzie można wykorzystać po osiągnięciu 60. roku życia.

Pracownicy będą przypisywani do programu automatycznie, jeśli są w wieku od 19 do 55 lat. Możliwe jest jednak zrezygnowanie z uczestnictwa w programie, a wystarczy do tego złożenie oświadczenia o rezygnacji.

Kto i od kiedy ma obowiązek utworzenia PPK

Obowiązek wprowadzenia PPK rozłożony jest w czasie. Przedsiębiorstwa będą przystępować do niego stopniowo, a data startu zależy od ilości zatrudnionych pracowników. W pierwszej kolejności temu obowiązkowi podlegać będą firmy z największą liczbą zatrudnionych osób.

Podmioty, które zatrudniają minimum 250 pracowników (wg stanu na 31.12.18), mają obowiązek wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych, jako pierwsze. Graniczną datą jest 1 lipca 2019, na zawarcie umowy o prowadzeniu PPK jest jednak czas do 10 dnia miesiąca, który nastąpi po upływie 3 miesięcy od tej daty, czyli w październiku 2019.

Mniejsze przedsiębiorstwa będą przystępowały do programu zgodnie z poniższymi terminami:

  • minimum 50 pracowników (wg stanu 30.06.19) – od 1 stycznia 2020 r;
  • minimum 20 osób (wg stanu 31.12.20) – od 1 lipca 2020 r.;
  • pozostałe podmioty, także jednostki sektora finansów publicznych – od 1 stycznia 2021 r.

Współfinansowanie PPK

PPK to program, który współfinansują pracownicy i pracodawca. Wysokość tychże wpłat ustalona jest procentowo, na minimalnym poziomie. Kwotę tę można podnieść do górnego, ustalonego limitu, ale wtedy wysokość wpłat dla pracownika i pracodawcy będzie różna.

Wysokość wpłat finansowanych przez pracownika

Wpłata podstawowa to minimum 2% wartości wynagrodzenia uczestnika PPK. Istnieje możliwość wpłat dodatkowych na poziomie maksymalnie 2% wynagrodzenia uczestnika.

Wysokość wpłat finansowanych przez pracodawcę

Wpłata podstawowa to minimum 1,5% wartości wynagrodzenia uczestnika PPK oraz możliwa dodatkowa wpłata na poziomie maksymalnie 2,5% wynagrodzenia uczestnika.

Sankcje w ramach PPK

Ustawodawca przewidział różnego rodzaju sankcje za brak Pracowniczego Planu Kapitałowego lub unikanie zawierania umów o jego utworzeniu, a także zarządzanie nim. Jeśli pracodawca nakłoni pracowników do zrezygnowania z udziału w tymże programie – również spotka się z karą.

Jeśli pracodawca nie dopełni obowiązku i nie zawrze umowy o zarządzanie PPK w odpowiednim terminie, może liczyć się z grzywną na poziomie nawet 1,5% wysokości funduszu wynagrodzeń (w danym roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu). Wysokie kary obowiązują także tych, którzy uchylają się od obowiązku zawarcia umowy o prowadzenie PPK. Tutaj grzywna zaczyna się od 1 000 zł, ale maksymalna kwota to 1 000 000 zł. Taką karą mogą zostać objęte podmioty, które:

  • nie dopełniły obowiązku zawarcia w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej umowy o prowadzenie PPK w przewidzianym terminie lub dokonania wpłat do PPK (w przewidzianym przepisami terminie);
  • zgłoszą nieprawdziwe dane albo udzielą w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień albo odmówią ich udzielenia lub nie zgłoszą wymaganych ustawą danych;
  • nie prowadzą dokumentacji związanej z obliczaniem wpłat do PPK.

Jeśli pracodawca nakłoni pracowników do rezygnacji z tego programu, podlega karze w wysokości 1,5% funduszu wynagrodzeń. Przewidziana jest również grzywna dla osób, które nie posiadają uprawnień do PPK, a mimo to będą posługiwały się w ramach prowadzonej działalności lub reklamy, określaniami takimi jak: „pracowniczy plan kapitałowy” lub „PPK”. Ta sama sankcja dotyczy naruszenia zakazu akwizycji.

Rozwiązania systemowe do PPK – Sage i Comarch

Do obsługi Pracowniczych Planów Kapitałowych przydatne będzie oprogramowanie, które pomoże w zarządzeniu tym tematem, poniżej opisaliśmy propozycje Sage i Comarch.

Sage Kadry i Płace w wersji 2020

W najbliższym czasie zaplanowane jest wydanie Sage Kadry i Płace w wersji 2020. Kluczową zmianą w tym produkcie, jest wprowadzenie możliwości naliczania wynagrodzeń z uwzględnieniem wpłat na rzecz PPK. Pracodawca będzie miał możliwość rejestrowania informacji dotyczących pracowników, którzy przystąpią do PPK, a także wysokości kwot zadeklarowanych składek członkowskich. Jeśli pracownik zdecyduje o rezygnacji, będzie można wprowadzić dane dotyczące daty tegoż wystąpienia.

Obsługa PPK będzie rozwijana także m.in. o komunikację z instytucjami finansowymi poprzez wymianę plików tekstowych. e-Teczka zostanie dostosowana do aktualnych wymogów prawnych, a kwestionariusze osobowe – do wzorów opublikowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które obowiązują od 4 maja 2019.

Comarch PPK Standalone

Firma Comarch wprowadziła już specjalną aplikację, której zadaniem jest obsługa Pracowniczych Planów Kapitałowych w przedsiębiorstwie. Rozwiązanie jest zintegrowane z Comarch ERP HR, ale ma możliwość współpracy z innymi systemami kadrowo-płacowymi. Aplikacja działa więc samodzielnie, bez względu na wykorzystywane w firmie oprogramowanie.

Kluczowymi funkcjonalnościami Comarch PPK Standalone jest ewidencjonowanie danych uczestników programu, comiesięczne naliczanie składek oraz przesyłanie danych do wybranych instytucji finansowych. Więcej informacji publikowaliśmy w tym wpisie.

 

W celu uzyskania dodatkowych informacji oraz zakupu licencji prosimy o kontakt z opiekunem handlowym lub kontakt z biurem: biuro@mapsolutions.pl lub tel. (22) 670 96 96.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Podaj numer telefonu i adres email, skontaktujemy się!

oddzwonimy!

Dziękujemy za zostawienie swojego numeru telefonu!

Oddzwonimy jak najszybciej.